הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
052-8030123 

דף הבית אבי פלדרפואה סינית כתבותסיפורי הצלחה גלרייהקישורים • צור קשר

תסמונת התשישות הכרונית – הביצה והתרנגולת 
הכתבה מיועדת למטפלים ברפואה סינית !
למעבר לכתבה לציבור הרחב בנושא עייפות
     
תוכן העניינים :
א. מבוא                   
ב. פרק א'- CFS בעיניים מערביות                  
    א1. היסטוריה והתגלגלות שמות המחלה              
    א2. הגדרת המחלה              
    א3. אפידמיולוגיה              
    א4. פתוגנזה          
    א5. התבטאויות         
    א6. טיפול          
ג. פרק ב'- CFS בעיניים סיניות                       
    ב1. היסטוריה - "לסלק את השדים "                               
    ב2. הגישה הסינית כיום וסינדרומים כלליים                    
    ב3. עיקרון טיפול כללי                 
ד. פרק ג' - פסיכו-פיזיולוגיה סינית                
    ג1. חמשת האלמנטים -גוף ונפש                    
    ג2. שחיקה : עודף הופך לחוסר                      
   ג3.  טיפוסים אופייניים         " 
ה. סיכום                                                   
ו.  ביבליוגרפיה                    

 מבוא
כידוע , רפואה מערבית , מתייחסת בעיקר לסימפטומים ופחות לשורש המחלה ( אם כי כיום יש דגש רב יותר על רפואה מונעת ). רפואה סינית , לאורך ההיסטוריה , מתעקשת לחפש את השורש ( כלומר מניעה ) ומכאן לטפל בסימפטומים ( כלומר , הענפים או התבטאות השורש ) . במילים אחרות שאלת "הביצה והתרנגולת"

פרוייקט זה יעסוק בניסיון לחקור מה קדם למה : האם וירוס ה-EBV ( אפשטיין- בר ) הוא השורש להתפרצות מחלת ה- CFS או שמא  שחיקה מנטלית ופיזית שקדמה לו  , ערערה את מערכת החיסון והיוותה טריגר ( גירוי ) להתפרצותו .
בהקשר זה , זו משמעות שאלת הביצה והתרנגולת - וירוס או שחיקה ?
במהלך העבודה , תינתן סקירה מערבית רחבה ביותר על התפתחות המחלה לאורך ההיסטוריה ועד היום , כולל התייחסותה לאספקטים נפשיים שכאמור הם חלק בלתי נפרד במחלה זו . אני רואה את הגישה המערבית כחשובה ביותר להבנת המחלה ולכן ארחיב על כך.  
בהמשך , אתייחס להיסטוריה הסינית מלפני 3500 שנה דרך ראייתם מחלות מסוג זה ולאחר מכן אתייחס בקצרה לגישה הסינית "הקונבנציונלית " כיום ( כלומר שארית פתוגן , חום רדום ותבנית ה-shao yang ) .
בשתי הגישות , המערבית והסינית , אציג את השלבים מהתפתחות המחלה דרך הגורמים ועד לטיפול כללי .
לאחר שנבין את הגישות הרווחות כיום , נעבור לפסיכו-פיזיולוגיה סינית ושם למעשה יקבל הקורא ( אני מקווה ) זווית ראיה קצת שונה לגבי CFS .
*פורסם לראשונה באוגוסט 2003 
                                         אברהם פלד

 פרק א' : CFS בעיניים מערביות
בפרק זה אתייחס להיסטוריה ולשמות הרבים והמגוונים שמתארים את אותו הסינדרום . השמות הרבים מחדדים את הבעייתיות הן בדיאגנוזה והן בטיפול . בנוסף , אזכיר מזהמים נוספים שהם הראשונים להילקח בחשבון באבחנה המבדלת של הרופא / מטפל . לאחר מכן אציג את המחלה עצמה , על כל שלביה החל מההדבקה דרך ההתבטאויות ולבסוף הטיפול בעיניים מערביות . 

א1. היסטוריה קצרה , מתוך מאמר באינטרנט , מאת ד"ר גליה רהב – מומחית למחלות זיהומיות ופנימיות , הדסה ירושלים :
כבר בשנת 1750 , זוהתה כ-FEBRICULA {מחלת חום מתון קצרה ממקור לא ידוע }– תשישות , חום מתון  הפרעה בריכוז וכאבי גוף .
במאה ה-19 , כונתה  neuromyasthenia – חולשת מע' העצבים שגורמת לתשישות .
בתחילת המאה ה-20 נמצא קשר בין חיידק ה-brucella ( ממשפחת גרם שלילי הנוטה לפגוע בבע"ח ובני אדם ) ואז כונתה המחלה chronic brucella .
בשנות ה-60 המאוחרות חשבו שזה קשור לרמת גלוקוז נמוכה בדם > hypoglycemia .
תיאוריה אלרגית ( total allergy syn ) - כל מני חומרים בטבע גורמים לתשישות . דבר זה הוביל לטיפולים דראסטיים כמו עקירת כל שיני המטופל בשל מחשבה שיש רגישות לכספית .
תיאוריה נוספת , לפיה זיהום קנדידיאלי כרוני מפריש רעלים ...
בשנות ה-80 , הוברר כי יש קשר לזיהום EBV (Epstein-Barr virus ) וזו למעשה , הדעה הרווחת כיום .
מחלת היאפים = ע"ש סוג החולים – אמריקנים לבנים צעירים . CFS השם החדש משנת 1988 .
 
Epstein-Barr virus – וירוס הרפס הגורם לזיהום מונו-נוקלאוזיס ( ריבוי מונוציטים אב נורמלי בדם גם בגודל ובכמות ).
נקרא גם : וירוס הרפס 4 . מצוי גם בתרבית סרטנים כמו Burkitt lymphoma ( נמצא בעיקר בילדים אפריקנים ונוטה לפגוע בבלוטות בבטן ,עצמות לחיים ושחלות )ו-nasopharyngeal carcinoma = גידול ממאיר של חלל האף והלוע  .

מחלת הנשיקה – כאמור הוירוס הנ"ל גורם לכך . לאחריו , יחיה האדם כנשא ויפתח נוגדנים , אשר ימנעו זיהום דומה בעתיד .
הוירוס נוכח למשך מס' חודשים בחלל הפה והלוע גם לאחר ההחלמה . המחלה מועברת ע"י רוק במיוחד אצל מתבגרים ומכאן שמה .
 
בחברות לא מפותחות , תינוקות שנדבקים , יש להם מעט או אין להם בכלל סימפטומים . בחברות בעלות מעמד סוציו-אקונומי גבוה , מתפתחת המחלה אצל מתבגרים ( 15-25 ) ומובילה להתבטאויות טיפוסיות . זמן הדגירה הממוצע בין 10-14 ימים בילדים ובין 30 –50 ימים אצל מבוגרים .
 
myalgic encephalomyelitis-ME .  
myalgic -כאבי שרירים. encephalomyelitis . = דלקת של המוח וחוט השדרה .
שמות נוספים ל-epidemic neuromyasthenia ; Iceland disease- ME 
( שניהם מתייחסים לחולשת השרירים הדומיננטית כאשר קרוב לוודאי שהמקור ויראלי .
” royal free disease”ו-  ” post viral syn”ג'יובאני :
ע"ש התפרצות המחלה בבי"ח בלונדון בשנת 1955 ( ראה סעיף א3 )  
 
 - Cmv) cytomegalovirus) – קבוצת וירוסים ממשפחת ההרפס human herpesvirus )5 ) הנוטים לפגוע בבני אדם ובע"ח .
יש להם זיקה לבלוטות רוק וגורמים להתפתחות מאפיינים בציטופלסמה או בגרעין . רוב הזיהומים הנם
אסימפטומטיים אך במידה ויש סימפטומים , ביטויים זהה לזה של מחלת המונונוקלאוזיס. זיהומים מולדים עלולים לגרום למות העובר . זיהומים אצל בעלי מע' חיסונית ירודה ( כגון זקנים ) עלולים להיות מטופלים לכל החיים . ( אינפו' זו מוזכרת כיוון שלרוב בעלי הנוגדנים ל-EBV , יש גם נוגדנים ל-CMV . )
אולי כאן , זה המקום לומר כי קיים מזהם נוסף שצריך להילקח בחשבון והוא טוקסופלסמוזיס - מחלה המועברת ע"י פרזיט חד תאי הנמצא בחתולים וגורם לסימפטומים דומים ל-CFS , אם כי הוא מסוכן יותר לעובר ו/או לתינוקות .

הערה :  לכאורה , יש שמות רבים המייצגים את אותו הסינדרום . בניסיון להבין את השתלשלות העניינים , אני מוצא כי קודם חודר וירוס EBV שגורם למונונוקלאוזיס ולאורך זמן , עלול להתדרדר ל- CFS . עובדה זו יכולה להיות חשובה גם לקביעת הפרוגנוזה ( אם "נתפוס" אותו בזמן , אולי לא יתפתח CFS ) וגם להבדלה בין מצב אקוטי , בו בדיקת מעבדה תראה (בדר"כ ) , עליה חדה , של לימפוציטים לבין מצב כרוני , בו לא יהיה לרוב שינוי במעבדה ( דבר שמקשה על האבחון ) .
לסיכום , לא כל מי שיחלה "במונו" יאובחן כחולה ב-CFS אך לכל חולה ב- CFS , יש נוגדנים ל-"מונו".

א2. הגדרת  CFS - לפי stadman`s medical dictionary :
"מבחינה קלינית , התקפה פתאומית של תשישות עקשנית שלא מוטבת במנוחה ומאופיינת בלפחות , ארבעה סימפטומים עקשניים מתוך שמונה , המתרחשים במשך ששה חודשים רצופים או יותר : זיכרון קצר ניכר או ירידה בריכוז , גרון כואב , בלוטות לימפה נפוחות , כאבי שרירים ומפרקים , כאב ראש , הפרעות בשינה , ותחושת "אחרי" מחלה ליותר מיממה . האטיולוגיה אינה ידועה ."

תוספת מתוך " Harrison " :
CFS היא ההגדרה הנוכחית לליקוי המאופיין בעייפות מתישה ומגוון תלונות פיזיות , קונסטיטוציונליות ונוירו פסיכולוגיות ( קושי בריכוז , זיכרון ירוד ואינסומניה ). להלן קריטריונים לפי ה-CDC ( המרכז לחקר מחלות ומניעתן ) בארה"ב : עייפות עקשנית המדרדרת שלא כתוצאה ממאמץ , לא מוטבת במנוחה ומביאה לירידה משמעותית אצל החולה ברמת העיסוק , לימוד , מצב סוציאלי ופעילויות שונות . בנוסף , הסימפט' ילוו את החולה למשך חצי שנה ( או יותר ) ויבואו במקביל לעייפות ולא לפניה .
סימפטומים חשובים נוספים : טחול מוגדל – 50% מהחולים ; כבד מוגדל- 20% ;  5%> צהבת .

א3. אפידמיולוגיה :
יותר נשים מגברים ( פי 2 ) , גילאים 45-25 ( כמובן שיש גם מקרים של ילדים ) . המחלה נפוצה יותר  בארצות מפותחות . מרבית המקרים אקראיים , אך דווח על , מקרי התפרצות רבים בקבוצות אוכלוסין שחלו במחלה במקביל ( ביה"ח של לוס אנג'לס  1934; לונדון 1955- royal free hospital ; פלורידה 1956 ; נבאדה 1985 ) , דבר שגרם לחוקרים להאמין שיש גורם מזהם , אך כזה לא נמצא... שכיחות המחלה קשה להערכה . למרות ש-20% מהמטופלים השוטפים ידווחו על עייפות כרונית , לא יהיו להם את מירב הסימפטומים  שאכן יגדירו CFS . לפי ה-CDC השכיחות נמצאת רק ב 2-7 מתוך  100 אלף .
א4. פתו גנזה :
כאמור , השמות הרבים שיש למחלה משקפים את ההנחות השנויות במחלוקת לגבי היווצרותה והגורמים לה .
בניסיון להבין את הבעיה , עולה כי  לפעמים היא חלה לאחר זיהום , מקושרת עם הפרעה חיסונית ובדר"כ מתלווה לדיכאון .
חוקרים בתחום "תומכים" בדעה שיש כמה וירוסים אטיולוגיים פוטנציאליים : הרפס , רטרו-וירוס ואנטרו-וירוס ( וירוס מעיים ) .
רעיון זה עלה כיוון ש-CFS , ( בעקבות ניסיון החוקרים ) מואץ עקב מגוון מזהמים שלכמה מהם , יכולת לשהות בגוף ( רדומים ) ולגרום למחלות כרוניות . בנוסף , בחולי CFS , נמצאה עליה ברמת הנוגדנים למזהמים שונים כגון וירוס ההרפס , חצבת , אדמת , ווירוס קוקסאקי B ) וגם ירידה באימונו גלובולינים (IgM ) .

למרות כל זאת , אף בדיקה אינה ספציפית ל- CFS ולכן , המחלה נשארת ללא דיאגנוזה .
בכל מקרה , ברור כי קיימת הפרעה חיסונית כלשהי , אשר עומדת בקו אחד , עם תיאוריה שטוענת שסימפטומים רבים של CFS נובעים משחרור יתר של ציטוקינים  cytokine )= הורמון חלבוני המופרש ע"י התא ומווסת את משך ועוצמת התגובה החיסונית . )

*מחקרים נוספים הראו כי לחולים מסוימים , פעילות אנדוקרינית אב נורמלית : ירידה בייצור קורטיקוטרופין (CRH ) וקורטיזול וכן עלייה ב-ACTH . 
היפותטית , כל אלו תורמים לירידה באנרגיה ומצב רוחו של החולה . מכאן ששינויים אלה ידגישו את רמת המורכבות של CFS .
*ל- 2/3 מהחולים דיכאון ברמה מסוימת . יש הטוענים כי CFS היא קודם כל בעיה פסיכיאטרית שבעקבותיה עולות גם הפרעות אנדוקריניות וחיסוניות .
* ריניטיס וסינוסיטיס הן תופעות שכיחות בקרב חולי CFS . 
 
א5. התבטאויות :
 מקרה טיפוסי של  CFS קורה בפתאומיות . במקרה אחר , תחושת שפעת לא רגילה או סטרס אקוטי שהם הטריגר לכך . לאחר "ההחלמה " , יתחיל שוב להרגיש תשישות בלתי נסבלת וכאמור : גרון כואב , בלוטות לימפה רגישות , כאבי שרירים ומפרקים , חום , צמרמורות וכאב ראש. כל אלו יביאו להנחה כי קיים זיהום . לאחר כמה שבועות , יופיעו סימפטומים נוספים : אינסומניה , קשיי ריכוז ודיכאון . בדר"כ , החולה יאמר כי התלונות קשורות זו בזו ( לדוגמה : בזמן התשישות , הכאבים וחוסר הריכוז בעוצמה גבוהה יותר ) . בנוסף , ידווחו שעבודה פיזית ו / או לחץ נפשי מחמירים את הסימפטומים .

* תלוי בסימפטום הדומיננטי , קרוב לוודאי שהמטופל יבקש יעוץ נוסף ממומחים שונים לאלרגיות , ראומטולוגיה , מומחים למחלות זיהומיות , פסיכיאטרים , ורפואה משלימה וזאת בעקבות תוצאות טיפוליות שאינן מספקות אותו .   

* התבודדות , התפטרות ממקום עבודה ותסכול יסמנו את הנתיב הארוך של המחלה . חולים עלולים לכעוס ולהטיח אשמה ברופא ש"נכשל " לפתור את המחלה וכו' .  
* מרבית החולים ממשיכים לחיות באיזון עם המחלה יחד עם שאר חובותיהם למשפחה , לעבודה ולחברה . יש כאלו שמרגישים שאינם מסוגלים לעבוד בעבודה רווחית ויש קומץ שזקוקים לעזרה יומיומית בתפקוד .  
למרבה המזל , זו אינה מחלה פרוגרסיבית , כי אם  , מרבית החולים מדווחים על שיפור ומקצתם על החלמה מלאה ...

 יש לשלול את כל הבאים , כגורמים פוטנציאלים לתשישות לפני שחושבים על CFS :
היפותירואידיזם , כשל חיסוני (ראשוני / שניוני ) ו/ או אידס , לימפומה מסוג הודג'קינס (Hodgkin’s) , קרצינומה של חלל האף והלוע , טיפול כימותרפי , לופוס (SLE ) , כשל כלייתי , דלקת פרקים שגרונית (RA ) , טרשת נפוצה , דיכאון .

א6. טיפול :  ( מתוך "HARRISON”  )
אחריותו הראשונית של הרופא היא לחפש את הגורם למחלה עפ"י היסטוריה רפואית , בדיקה פיזיקלית מלאה , מעבדה וכמובן אבחנה מבדלת . אם שלל מחלות אחרות , יש כמה נקודות שעליו להתייחס בטיפול ארוך טווח עם החולה ב - CFS :
א) על הרופא לתת למטופל את כל המידע לגבי הפתוגנזה של המחלה . דבר זה יתרום לחולה באספקט הפיזי , מנטלי ובפרוגנוזה  ( מטופלים נרגעים כאשר לוקחים אותם ברצינות ). 
ב) בדיקות תקופתיות לצורך הערכה מחדש את מצב החולה .
ג) המון סימפטומים של CFS מגיבים טוב לטיפול תרופתי : NASID ( מקלים על HA , צמרמורות וכאב ) , אנטי היסטמינים ( לסינוסיטיס / ריניטיס ) , יעוץ פסיכיאטרי ו / או תרופות אנטי דכאוניות ( למרות שרוב החולים נרתעים מכך ). 
הרעיון הוא שאפילו שיפור קטן יכול לעשות שינוי גדול אצל החולה .
ד) יעוץ פרקטי : צריכת ארוחות גדולות עם אלכוהול וקפאין בלילה יגרמו לקושי לישון > החמרת התשישות .
ה) מנוחה טוטאלית , גם היא מזיקה > מובילה לדימוי עצמי ירוד יותר של היותו "בעל מום" . התעייפות מכל דבר מובילה את החולה לאפס פעילות גופנית ולכן צריך להדריכו לפעילות קלה .

* לצערי , בפועל , ניתנות תרופות למכביר , לא ניתן ייעוץ בונה ולא נערכות בדיקות מעבדה מלאות אלא בהתעקשות רבה של החולה ( שאם כן , לא היה צריך החולה להתרוצץ בין רופאים רבים ולעבור מסכת ייסורים ארוכה עד שתינתן אבחנה ...)

פרק ב' - CFS בעיניים סינית

בתחילת פרק זה , אנסה להתייחס להיסטוריה של המחלה דרך הצגת סינדרום שכוח שעוסק בפרזיטים ודומיהם .
מחלות כמו מלאריה ( שמקורה בפרזיט הפלסמודיום )," מקוטלגות " ברפואה סינית תחת הכותרת של מחלות שדוגרות בגוף (רדומות ) תוקפות לסירוגין ומחלישות את מע' החיסון של המארח . הסינים הקדמונים , האמינו כי מחלות "חבויות" שקשה להסבירן , מקורן בשדים (demons ). כל התופעות הבלתי מוסברות , הפתאומיות ואלו שאין ממצאי מעבדה לגביהן וקיימות ב-CFS של ימינו , עומדות בקו אחד עם ההיסטוריה הסינית מלפני 3500 שנים ולכן בחרתי להביא מקצת הדברים מתוך מאמר של Heiner Fruehauf  ב JCM-:
 
ב1. היסטוריה -" לסלק את השדים "

GU SYNDROME - DRIVING OUT DEMONS AND SNAKES / Heiner Fruehauf
היסטורית , המונח GU , היווה מטאפורה "לשד חבוי" שיצר תקיעות (stg  ) והתנוונות . כמו בתרבויות שונות , בהן קיימות מאגיה שחורה , וודו וכו' , כך גם בסין העתיקה מוזכר ה-GUDAO ( דרך הGU ).
השאמאן (wu-gu ), היה מטיל כישופים על אנשים כדי להרוג או לבלבל אותם ובנוסף , השתמש ברעלנים שונים עד שלבסוף היו שוכחים מי הם ... ואף גרמו למוות במנות קטנות ... "
מתוארים מצבים בהם "השדים התוקפים" היו בעלטה ( סוג yini ) , נחבאים והזיקו לקורבנות פיזית ומנטלית . מטאפורה אחרת , מתארת כלי בישול הנשאר ללא שימוש לאורך זמן , עד אשר תולעים מתחילות לגדול בו . בהקשר זה - תנועה , משמעותה חיים ובריאות ואילו סטגנציה = מחלה ומוות . בנוסף נאמר : "רעלני GU , שחודרים אל האדם מושווים לשמן המחלחל לתוך קמח . הוא נמצא בכל מקום ובלתי ניתן להפרדה..." ( מכאן שהטיפול יהיה לחודשים ואפילו שנים .) מצד שני למרות שזו בעיה רצינית ומשפיעה על האדם בכל התחומים , אחד יכול לחיות את כל חייו מבלי לפתח אף סימפטום . ( ואכן , בימינו , המון רב מהאוכלוסייה נושא את וירוס ההרפס ודומיו רדומים כל החיים )
כל אלו הפכו "לסמל" של תופעות ה-GU לאורך ההיסטוריה . לעתיד- הקונספט הרפואי בימינו לגבי מחלות כגון CFS .
לא אציג את כל הגישה הטיפולית ב- GU SYN אך , אומר כי , עיקרון הטיפול ההרבליסטי המוצע לפי המאמר , מתייחס לעקרונות דומים לטיפול ב CFS ( סילוק הפתוגן ובמקביל , חיזוק והנעת QI ודם והרגעת הנפש ) . כמו כן מוצעות נקודות ששמן ההיסטורי מתחיל ב-GU =demon ( אלו 13 נקודות ghost של sun simiao שמתייחסות למצבים נפשיים פסיכיאטריים - נקודה למחשבה ! ):

Guigong (Demon Palace)= Renzhong DU-26 ; 
Guixin (Demon Evidence) Shaoshang LU11- ; 
Guilei (Demon Pile) Yinbai SP-1;
Guixin (Demon Centre) Daling P-7 ; 
Guilu (Demon Path) Shenmai BL-62;
Guizhen (Demon Pillow) Fengfu DU-16 ;
Guichuang (Demon Bed) Jiache ST-6 ;
Guishi (Demon Market) Chengqiang REN-24 ;
Guiku (Demon Hole) Laogong P-8
Guitang (Demon Hall) Shangxing DU-23 ;
Guitui (Demon Leg) Quchi L.I.-11 ;
Guicang (Demon Hideout) Huiyin REN-1
Guifeng (Demon Envelope) (נק' אקסטרה מתחת ללשון ).
 בנוסף : BL13 ; 43 ; ST36 
לדעתי , תיאוריה זו , יכולה להיות גישה תרפויטית פוטנציאלית למחלות רבות של חולים "מסתוריים" הסובלים ממגוון בעיות פיזיות ומנטליות הקשות לאבחון לרבות CFS   . 
 
מתוך-MACIOCIA G. /  THE PRACTISE OF CHINESE MEDICINE
ב2. הגישה הסינית של ימינו :  מנקודת מבט סינית , ההבדלה בין ME "אמיתי" לבין סוגים שונים של תשישות פוסט ויראלית לא רלוונטית . הכוונה היא שכל התבטאות של תשישות פוסט ויראלית , תאובחן ותטופל לפי עקרונות הטיפול של רפואה סינית .
למרות זאת , מבדיל ג'יובאני בין ME "אמיתי" ( המאופיין עם גורם מזהם ) לבין סינדרום פוסט- ויראלי שמאופיין בדיסהרמוניה של האיברים הפנימיים . בראשון , כאבי השרירים ותחושת השפעת דומיננטיים ועקשניים והדופק בעל איכות מלאה , מתגלגל / מיתרי .
לאורך ההיסטוריה , מתארת הרפואה הסינית בספרות מצבים זהים ל-ME  / CFS בהתייחסה לגורמים , דיאגנוזה וטיפול . מדובר על שלושה מצבים עיקריים ש-CFS מתבטא בם :
• שארית גורם פתוגני ( RPF = residual pathogenic factor )
• חום רדום ( latent heat )
• תבנית של ה- shao yang ( lesser yang pattern )
 
שארית גורם פתוגני ( RPF = residual pathogenic factor )
רוח חיצונית פולשת לגוף , לא מסולקת כראוי ובנוסף , האדם לא נח מספיק בזמן האקוטי של ההתקפה > הפתוגן נשאר בפנים בצורת : א) חום - מייבש את נוזלי הגוף > הופכים ללחות שלכשעצמה מפריעה ל- T &T של הטחול > מעגל קסמים 
ב) לחות חמה – התנועה ההרמונית של הטחול והקיבה נפגעת : ST לא יכולה להוריד > הצטברות נוזלים עכורים .
SP לא יכול להעלות > הנוזלים הצלולים אינם יכולים לנוע > ייצור לחות > החלשה נוספת של הטחול > מעגל קסמים . 
מחד , ימשיכו הסימפטומים ומאידך , יגרום לאדם לנטייה לפלישות חוזרות של פתוגנים  . מה שקורה הוא שהפתוגן שנשאר , חוסם את תנועת הפיזור וההורדה של ה-LU QI  , ובמקביל עלול להחליש את ה-QI ו/או ה-yin > מעגל קסמים >< חוסר + עודף .
לכן , נאמר כי חשוב לנוח יותר מן הרגיל לאחר התקפת גפח , לאכול פשוט ולהימנע מסקס .
*אנטיביוטיקה , אמנם קוטלת פתוגנים שונים אך בו בזמן קוטלת גם את הפלורה הטבעית , מחלישה ST YIN וכולאת את הפתוגן בפנים .
חום רדום ( latent heat )
סימפטומים של ME המופיעים ללא זיהום אקוטי , יוסברו כחום רדום ." אם קור נכנס לגוף בחורף , הוא יתבטא כחום באביב "
( השאלות הפשוטות , פרק 3) . גפח חום / קור , יכול לחדור לגוף מבלי לעורר סימפטומים מידיים . הוא יכול לדגור בגוף ועם הזמן להפוך לחום , אשר יוצא לחיצון ומתבטא בצורה של עייפות פתאומית , חום , חוסר שקט , אינסומניה ושתן כהה . אם גם תהיה פלישת גפח במקביל , יהיו גם סימפטומים של חיצון ( צמרמורת , חום , HA וכו' ) . מצב זה עלול לקרות בכל עונה , למרות שיותר מיוחס למצבי חום הקיץ ( רוח שחודרת בקיץ / בעונות מעבר. )
בנוסף , חום רדום , יפגע עם הזמן ב-QI ו-YIN וייצור מעגל של חום וחוסר . 
מתח נפשי – גם גורם להתפרצות החום הרדום אל פני השטח ( במיוחד כאשר משפיע על הכבד ויוצר חום .)

לפי ג'יובאני , הסיבה להתפרצות החום הרדום היא חולשת KI ( אם הכליות חזקות > האדם יחווה סימפטומים של רוח בעת פלישתה וזו תגובה בריאה ).. בחולשה ( עבודת יתר , פעילות מינית יתרה ) , QI הגוף חלש מכדי להתנגד > הרוח תחדור פנימה מבלי להראות סימני חיצון > דגירה > הופכת לחום > התפרצות לאחר כמה חודשים...
בנוסף , אם ישמור האדם על kid essence , פתוגנים לא יוכלו להיכנס וכך גם לא יתפתח חום רדום . דבר זה מראה כי התנגדות לפתוגנים לא תלויה רק ב-QI הריאות ( אשר משפיע על ה-WEI QI ) אלא גם בעוצמת ה- QI ותמצית הכליות .
למעשה ה-WEI QI מופץ ע"י הריאות , אך שורשו ביאנג הכליות . ( ברוב המקרים של זיהומים חוזרים כמו ME , ה- KI QI חלש , דבר שמוביל לירידה בתגובה החיסונית . )

תבנית  ה- shao yang ( lesser yang pattern )
שני הגורמים הנ"ל עלולים ליצור דפוס זה השייך ל-4 הרמות ( חום ) וששת השכבות (קור ) . רוח קרה / חמה עלולה להיתקע בין החוץ לפנים ( shao yang ) והסימפטומים יהיו בהתאמה : חום וצמרמורות לסירוגין , מלאות בהיפוכונדריום , חוסר תיאבון , חוסר שקט , טעם מר , דופק מיתרי חיפוי לבן ודביק על הלשון וכו' ( מתארים יותר את ששת השכבות ) . כאשר הפתוגן זז לחיצון תהיה תחושת קור וכאשר נמצא בפנים – חום ... ההבדל היחיד בין המאפיינים של 4 הרמות לששת השכבות הוא שבראשון התבטאות החום גדולה יותר והחיפוי על הלשון צהוב .

פיטר דדמן מתייחס למאמר קלאסי של zhang zhong jing  : " סינדרום ה- shao yang מייצג שלב חצי בפנים וחצי בחוץ . שכבה זו ממוקמת בין ה-taiyang ( נפתח לחיצון ) ל-yangming ( נפתח לפנים )  ומכאן שהיא תלויה כציר בין החיצון לפנים ... חום וצמרמורות לסירוגין משקפים את הקרב בין ה-QI הטוב לבין ה-QI הפתוגני . כאשר הראשון דומיננטי ויכול להיאבק בפתוגן , יהיה חום וכאשר השני דומיננטי , יהיה קור ."

ב3. עיקרון טיפול כללי
מתוך ג'יובאני  THE PRACTISE OF
על מנת להגיע לטיפול נכון , יש להעריך את כוחו היחסי של הפתוגן מול חולשת QI הגוף. מה דומיננטי יותר ? הפתוגן ( עודף ) או חולשת QI  ? בכל המקרים יהיה גם עודף ( חום / לחות ) וגם חוסר ( QI / YIN ) ולכן הטיפול יתבסס על חיזוק ופיזור גם יחד . למרות זאת , תמיד יהיה מצב דומיננטי יותר ולכן , אסור יהיה לחזק כאשר הפתוגן דומיננטי , או לפזר כאשר QI הגוף חלש מדי .
דבר זה רק יחמיר את מצב החולה .
יש כמה דרכים לדעת מה יותר דומיננטי :
אם הדופק – חלש/ עדין = חוסר ואם חזק (מיתרי / מתגלגל) = עודף .
כאבי השרירים - אם הם חזקים מאוד , יעיד על לחות דומיננטית = פתוגן עודף . ( בכל מקרה תהיה לחות ברמה זו או אחרת עצם כאבי השרירים )
עקרון חשוב נוסף , יהיה לטפל בזיהומים אפשריים חדשים שיפתח המטופל ( כגון שפעת או הצטננות ) .
הפורמולה YIN QIAO SAN תינתן , עם תחילת הסימנים "החדשים " ( כגון , צמרמורת , חום , גרון כואב , כאבי שרירים וכו' )  
ג'רמי רוס מוסיף - טוב יהיה להשתמש במס' מצומצם של מחטים ולגרום לתחושה עדינה של המחט . בנוסף , יש להיזהר עם back shu מאחר ומטופלים מסוימים רגישים לדיקור ועלולים ליצור ריאקציה הפוכה מהרצוי . 
 
 *למרות כל הנאמר עד כה , עודף / חוסר , חום / לחות , פתוגן חבוי וכו' , אני שואל את עצמי , מה באמת גורם לאדם לחלות במחלה זו  או , מה קדם למה ? האם השורש טמון בעיקר בחולשה פיזית של מע' החיסון ( wei qi ' lu qi ' ki xu ) או שמא , משהו עמוק יותר שנבנה לאורך זמן , יצר פתח לחדירת הפתוגן ( או ה- GU ש"חיכה בשקט" עד שתהיה לו הזדמנות להתפרץ ) כגון : רגשות ו/או , אורח חיים של טיפוסים מסוימים ששוחקים עצמם ומביאים לחולשה זו ( של מע' החיסון ) ומכאן לחלות דווקא ב-CFS .

ידוע כי , לא ניתן להפריד בין גוף ונפש וקיים גם "מעגל קסמים" שגדל עם הזמן . בהסתמך על ההיסטוריה הסינית ( ראה סעיף ב1. ) ובמקביל , על אחת מן התיאוריות המערביות לפיה זו קודם כל , בעיה פסיכיאטרית שבעקבותיה , עולות בעיות אנדוקריניות וחיסוניות ( בין השאר נאמר כי אצל  2/3 מהחולים יש עדות לדיכאון ) ( ראה סעיף א4. ), אני רוצה להציג את האספקט המנטלי של כמה מן האיברים . לדעתי , אספקט זה הוא המפתח להחלשת מע' החיסון ומכאן להיווצרות CFS ( מעבר למחלות אחרות ):

פרק ג' - פסיכו-פיזיולוגיה סינית :
ג1. חמשת האלמנטים -גוף ונפש :

עץ
LIV - משכן את ה-hun , קשור להחלטיות , שליטה ועיקרון הגדילה , מאחסן ומנקה את הדם , מאפשר זרימה חלקה של QI ודם ובמישור הנפשי - זרימה חלקה של רגשות . ביטויים בריאים שלו = טוב לב , ספונטניות ויכולת תנועה שלווה .
כאשר אלמנט העץ באיזון : " יש לו , החוכמה לדעת מתי לצעוד קדימה ולפעול ( liv yang ) ומתי לסגת ולחכות (liv yin  )".
יכולת זו מסתמכת במיוחד על אנרגיית ה-GB ( מחליט ההחלטות ) ועל מע' היחסים בינם . 
בחולשה מנטלית - חוסר שקט , ביישנות ( GB ), דיכאון  וקושי לפתח רעיונות . 
LIV QI STG – " כאשר אין לכבד יכולת הזרמה חלקה של רגשות ( וכך להקל על שאר האיברים ), הוא נתקע . STG מקושרת עם תסכול , חוסר שקט , מתח והרגשת תקיעות . עם הזמן , דפוס זה יוצר מצב רגשי קודר של כעס , הדחקה ותסכול מתמשך יחד עם מלאות בחזה ... ותחושת "גלעין שיזף" בגרון עם קושי לבלוע...
 
אש
TW - מווסת את היחסים בין שלושת המחממים ( חזה , בטן , אגן ) , משפיע על אספקת הדם , QI ונוזלים , מפיץ את ה- Qi yuan ומקושר לתפקיד ויסות חום הגוף .
כמו שהוא מקשר ומאחד את 3 המחממים , כך גם יש לו איכות , לתקשורת הפרט עם העולם ,יחסים  ויצירת גבולות [קשר לאלמנט האדמה ע"י התעלה הפנימית שעוברת שם(– int. duct ) ולמעשה יש לו תפקיד חשוב בבניית ה"אני" = אגו . סימנים מנטליים לא מאוזנים שלו כוללים תהפוכות רגשיות ותפיסה לקויה שגורמים לשבירת קשר עם חברים או משפחה , דיכאון , חשדנות , חרדה ,חוסר יכולת להיפטר ממחשבות מזיקות .
SI - סימנים מנטליים כוללים חוסר יכולת להפריד בין עיקר לתפל ומכאן לאי יכולת להטמיע רעיונות .

אדמה
SP - שולט על העיכול ומתבטא ברקמות השרירים , הופך מזון ל-QI ודם , פותר לחות ומקושר ליכולת להטמיע ולהרגיש מאוזן ובמרכז . ביטוי בריא שלו כולל הגינות , פתיחות , חשיבה מעמיקה וזיכרון תקין . בחולשה – עייפות בבוקר , קור , רגליים קרות , תאווה למתוק , גזים , בצקות וכבדות ברגליים , צואה רכה , חולשת שרירים וזיכרון חלש .
שימוש יתר של המוח בחשיבה , למידה , ריכוז ושינון לאורך זמן יחלישו את הטחול . זה כולל גם דאגות והרהורים , חוסר פעילות גופנית , חשיפת יתר ללחות וצריכת יתר של מתוקים ו/או קרים
מנטלית -עצלנות , מלנכוליה , דאגות יתר , רחמים כלפי אחרים , אובססיות עם הישענות על העבר יחד עם מחשבות מקובעות  

מתכת
LU - משכן ה-PO ( הנשמה הגשמית ) , שולט על ה-QI , אחראי על הפיזור וההורדה ומכאן , גם עוזר למע' החיסון בכך שמפזר wei qi , אחראי על קצב הנשימה ודופק , מקושר לכוח ועמידות , מניע ומווסת נוזלים למטבוליזם , נפתח לעור ושולט על הנקבוביות .
ביטויים בריאים – צדק ואמון . עצב , אבל , דאגה ודיכאון > כלוי ה-LU QI > חיוורון , רגישות לקור "משיכה באף"/ נזלת , עיטוש , שיעול ולחילופין - אודם בלחיים , הזעה בחמשת המרכזים וכו' ( yin xu ).
סימנים מנטליים כוללים – אובססיות לדברים שעתידים לבוא ( עודף) ; הרגשת פגיעות (חוסר) .
 
"דאגת יתר ( עודף באדמה ) מקושרת עם חוסר אמון ( חולשת מתכת )... רחמים כלפי אחרים / נתינת יתר הם תוצאה של דפקט בבניית הגבולות" ( לאון המר ע' 228 ).
כמו שהאדמה אחראית להבשלת הגבולות כך גם לאלמנט המתכת היכולת להרחיב את גבולות " הממלכה " ע"י אמון בסביבה וכו' . אמון , נולד בעזרת התפתחות מוצלחת של האדמה והיכולת שלה לבצע שינויים (לדוגמא להשתחרר מכבלי המשפחה ). אנרגיית Yin המתכת אחראית להחזיק ולקשור , לחבר ולהדק ואילו yang המתכת – לשחרר ולהמשיך הלאה ( כמו פעולת הריאות הפיזיולוגית התרחבות והתכווצות ). בהמשך , נכנס גם אספקט הביטחון וההערכה העצמית וגם היכולת ללמוד מטעויות ( "האני" של המתכת ) בחוסר יכולת לשחרר > עצירות פיזית ונפשית שממשיכה לפגוע במעגל ההזנה ( מים ), נפגעת מבקרת יתר של האש ומבקרת בצורה לקויה את העץ ... ( לאון המר 259-262 )

מים
KI - מאחסנות את התמצית , שולטות על לידה , גדילה , פוריות , התפתחות והזדקנות . משכנות את ה-zhi ( כוח הרצון ) ותומכות בויטליות , מייצרות את מוח העצם ( ומכאן תרומתם גם לבניית מע' החיסון ) .
ביטוי בריא- הדואליות של עדינות וכוח סבל.
"אנרגיית כוח הרצון שמכוונת להשגת מטרות ...כוח פנימי והאמונה בעצמי "( ג'רמי רוס )
בחוסר- חוסר החלטיות ...פחד , אפטיה , עייפות כרונית ( פיזית ומנטלית ), חוסר כוח רצון , שליליות , קוצר רוח , חשק מיני ירוד , LBP , "כאבים וזיהומים בשרירים"  (Seem, p. 28)
"פחד ממושך מכלה את הכליות . גם חרדות כרוניות גורמות לכך ( אש בתוך המים ) עבודת יתר , סקס רב ...( וגם הזדקנות רגילה ) , כולם תורמים ל Kidney Xu. "
BL - מצבי רוח משתנים , התלהבות יתר , חשדנות , קנאה , חוסר ביטחון ותשישות מנטלית ( Seem, p. 28)

לסיכום , אנרגיות כל האלמנטים מתפעלות את תהליך התפתחות "האני" : המים - את היכולת להתמודד כנגד הבלתי נודע ,
העץ-מראה את הכיוון , האש- נותנת את יכולת הביטוי והאדמה - את החמלה . המתכת (yang  ) – יכולת להמשיך הלאה ואילו ה-yin נותן את היכולת לדבוק במשימה בצורה הגיונית ( לאון המר ע'  263 ) . 
בכל הנאמר עד כה מצטיירת תמונה של איזון אנרגטי ( איך דברים אמורים להיות ) מול פעילות יתר מנטלית או פיזית .
המכנה המשותף של כל המעגל הזה הוא שחיקה אנרגטית של האיברים והתדרדרות פיזית ומנטלית ובהמשך קריסת מערכת החיסון של המארח .
כאן אני מתחבר היטב לפרק העוסק בשחיקה ( BURNOUT ) בספרו של ג'רמי רוס ( point combinations ) בהתייחסותו לעשרה טיפוסים שונים הנולדים מחמשת האלמנטים . אמנם , כל טיפוס שונה ומייצג אינדיבידואל ייחודי , אך בדר"כ נראה מיקס המורכב מכמה אלמנטים .
אני מקווה שכל מה שיוצג להלן , ישלים את הפאזל של התהוות המחלה ( לשיטתי ) :

ג2. שחיקה - עודף הופך לחוסר
בהגדרתה, שחיקה היא תשישות הנגרמת מפעילות יתר . זה יכול להיות עבודה , חיי חברה , פעילות גופנית או סקס ( או כולם גם יחד ) כל אלו מכלים את האנרגיה ולבסוף ייצרו חוסר . גם בעלי קונסטיטוציה חזקה , עלולים להישחק , אם יהיו בעודף פעילות לאורך זמן וללא מנוחה מספקת , אך שחיקה , מתבטאת במיוחד אצל אלו שהשורש שלהם חלש יותר ובעיקר , אלו עם מבנה של חוסר yin וזאת להבדיל מטיפוסי חוסר yang שמלכתחילה , אין להם מספיק אנרגיה , כדי להביא עצמם למצב של שחיקה . אצל טיפוסי חוסר yin , אנרגיית ה-yang לא נשלטת כראוי ולכן , למרות העייפות ( מחוסר yin ) שהם חשים , יש גם חוסר שקט שלא נותן להם לעצור ולחכות ומכאן לשחיקה .

ג3. טיפוסים אופייניים
א)YANG KID  : לטיפוס זה , כוח רצון ממוקד וחזק ביותר והוא נמצא כל הזמן במרדף אינסופי להשיג . במקרים מסוימים הוא מונע ע"י פחד פנימי וחוסר ביטחון הגורמים לו צורך בשליטה וצבירת עוד כוח . לטיפוס זה , לא כ"כ אכפת מבריאותו שלו או של אחרים . מאחר והם מציבים לעצמם מטרות לא ריאליסטיות , הם שוחקים עצמם בניסיון להשיג אותן ולאחר שהם נחלשים , ירגישו " גועל עצמי " כי הם לא מסוגלים להמשיך . התוצאה הקיצונית ביותר של שחיקה כאן היא ki yang xu עם סימפטומים של תשישות טוטאלית , מטבוליזם ירוד , רגליים קרות ודיכאון עמוק בעקבות אבדן הדימוי העצמי ותחושת חסר תועלת .
במקרה זה ריפוי עלול לקחת שנים . במקרים פחות חמורים( ki qi xu ) האדם ירגיש עייף מאוד , אך עדיין יש לו כוח רצון חזק . אפילו אם יטופל וירגיש אנרגטי יותר , הוא מייד יחזור לפעילות היתר .

ב) YANG LIV : אנשים אלו ניחנים באנרגיית אש חזקה . הם מהירים והחלטיים , נוטים להיות חסרי סבלנות וגם לא סובלניים ואף ביקורתיים כלפי אלו , האיטיים מהם . קשיים מסוימים בחייהם יכניסו אותם בקלות למצב של תסכול שיביאם להחלטות חפוזות ומכאן לקשיים גדולים יותר שיוחמרו גם הם ( עצם אישיותם ). בסופו של דבר , האש הפנימית שיש בם מול הלחצים , תוביל אותם לשחיקה שתלבש צורה של נסיגה לתוך דיכאון , או התמוטטות עצבים עם כעס , בכי , חוסר יציבות וקושי להתמודד .

ג) YANG HT : לקטגוריה זו נכנסים מנהיגים , בדרנים , אנשי במה וכו' . נטייתם לעבודת יתר מתבטאת בהתפרסות על פרויקטים רבים מדי עד אשר יגיעו למצב של היפו מאניה ( יתחילו המון עבודות בדחף ההתלהבות אך נדכאים בקלות אם מישהו טוב מהם והתוצאה היא חוסר אנרגיה לסיים את הפרויקט . במקרה זה , שחיקה היא תוצאה של תשישות ודיכאון גם יחד .

ד) YANG SP : טיפוס זה מבזבז אנרגיה רבה על דאגה וטיפול באחרים . בבסיסה האדמה , היא אלמנט נשי ( תפקיד האימא ) למרות שלשני המינים יש אספקט נשי . הדאגה יכולה להתבטא כלפי המשפחה או אצל אנשים העוסקים במקצועות כמו רפואה , הוראה וכו'. דאגה לאחרים היא לא דבר שלילי כי אם דרך להראות אהבה , חמלה ומחויבות , אך אצל אלו שמתישים עצמם בדאגת יתר ורחמים על אחרים ( מבלי להזין את עצמם ) , זה לא רק מיקס של אהבה ומחויבות אלא גם לקיחת תפקיד של קדוש מעונה וקרבן מה שמוביל לשחיקה...
 
סיכום
כמו שלא ניתן להפריד גוף מנפש , כך גם לא ניתן לסווג את המחלה כנפשית או פיזית בלבד ומכאן שקשה לענות על שאלת הנושא . בכל זאת , גם רפואה מערבית וגם רפואה סינית ( בעיקר לאון המר וג'רמי רוס ) , נותנים משקל והתייחסות רצינית ביותר לאספקטים הנפשיים הבולטים שיש ב-CFS . כמו שאומר רוס , כל טיפוס שונה ומייצג אינדיבידואל ייחודי , אך בדר"כ נראה מיקס המורכב מכמה אלמנטים . בפרק ג' , כאשר דיברתי על שחיקה , נדהמתי למצוא מאפיינים זהים המתלבשים כמו כפפה על הטיפוסים האופייניים שעתידים להישחק . 
אם כן , לדעתי , שחיקה נפשית ( ופיזית ) היא "הביצה" ואילו "התרנגולת" היא התפרצות המחלה / הוירוס הרדום .

אבי פלד 

                         ביבליוגרפיה :

THE FOUNDATIONS OF CHINESE MEDICINE / MACIOCIA G.  ( 216; 241 ; 250  )
3/ MACIOCIA G.  THE PRACTISE OF CHINESE MEDICINE  ( 631-653 )
Harrison's 14th Edition CD-ROM 4/ PRINCIPLES OF INTERNAL MEDICINE
5 CDrom - IBIS ( Integrative body mind information system)- ערך CFS .
6JCM   - " GU SYNDROME -DRIVING OUT DEMONS AND SNAKES” -/ מאת Heiner Fruehauf  ARTICLES\57-10.pdf                                                                                                                      ‘  no.57 ‘            1998
ACUPUNCTURE POINTS COMBINATIONS / ROSS J.  7 (445-9   ; 22 )
RED BIRD FLIES / HAMMER L. 8 ,  DRAGON RISES( 259-263 ;  228 ; 222 ; 148 )
9A MANUAL OF ACUPUNCTURE / DADMAN P.    
10 STEDMAN`S MEDICAL DICTIONARY

 

 

 

 

 

 

 


 

 
אבי פלד - Dipl.Ac.Herbs   רפואה סינית ותזונה טבעית     נייד.  052-8030123   Email.  peled.cmed@gmail.com
www.avipeled.com                          כל התכנים באתר זה מוגנים בזכויות יוצרים ושמורות לאבי פלד ©
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים